Zamknij

KGP: w ciągu ostatniej doby nałożono ponad 3630 mandatów za brak ochrony nosa i ust

17:12, 13.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak przekazał inspektor Mariusz Ciarka, policjanci od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce już prawie 18,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. "Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 204 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych" - powiedział policjant.

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli 2450 osób, nałożyli mandaty na ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - poinformował we wtorek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Poinformował również, że od początku epidemii 667 policjantów oraz 80 pracowników policji zarażonych wirusem wyzdrowiało. "Od początku działań zakażonych zostało ok. 1450 policjantów oraz 180 pracowników policji, a więc te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych. 9550 policjantów było na kwarantannie" - poinformował rzecznik KGP dodając, że obecnie na kwarantannie jest około 1640 funkcjonariuszy.

"Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy ponad 3,851 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie" - przekazał.

Inspektor wskazał, że policjanci sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli ponad 189 tys. osób, ponad 36240 zostało ukaranych mandatem karnym, a w ponad 11 tys. przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. "W przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 proc. zapadają wyroki uniewinniające" - tłumaczył.

"Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2450 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu" - poinformował.

"Przykładowo tylko przez weekend na terenie jednego powiatu aleksandrowskiego, gdzie jest wyznaczona czerwona strefa policjanci skontrolowali blisko 250 miejsc i obiektów publicznych, ujawnili ponad 230 wykroczeń dot. niestosowania się do obostrzeń Covid-19 i wobec blisko 170 sprawców wykroczeń zastosowano postępowania mandatowe oraz skierowano wnioski do sądu. W jednym przypadku skierowano również wystąpienie do sanepidu dot. restauracji w Ciechocinku" - podkreślił.

Przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali 4520 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 136 tys. kontroli.

"Od początku działań skontrolowano również ok. 257 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ok. 9,3 tys. miejsc organizacji wesel" - dodał.

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. "Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność" - zaapelował. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ lena/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz