Zamknij

Policja ostrzega przed nadmiernym śmigus-dyngus: kiedy zabawa to wykroczenie?

09:19, 01.04.2024 KPP Radomsko Aktualizacja: 09:22, 01.04.2024
Skomentuj fot: Marcin Szydlik (iszczecinek.pl) fot: Marcin Szydlik (iszczecinek.pl)

Wielkanocne świętowanie w Polsce jest nierozerwalnie związane z poniedziałkowym zwyczajem polewania wodą, znanym jako śmigus-dyngus. Jednak co roku pojawiają się pytania o granice tej tradycji. W kontekście zbliżających się świąt, policjanci przypominają, że choć jest to zabawa zakorzeniona w polskiej kulturze, istnieją pewne granice, których przekroczenie może mieć poważne konsekwencje prawne.

Zgodnie z oświadczeniem funkcjonariuszy, polewanie wodą w ramach śmigus-dyngus jest akceptowalne, o ile nie przekracza „norm ogólnie przyjętych w danym środowisku”. To oznacza, że zabawa powinna odbywać się w duchu wzajemnego szacunku i nie może naruszać spokoju oraz prywatności innych osób. Przekroczenie tych granic może skutkować zarówno odpowiedzialnością za popełnione wykroczenie, jak i, w skrajnych przypadkach, za przestępstwo.

Policja ostrzega zwłaszcza przed zbiorowym, natarczywym oblewaniem, które może być uznane za chuligański incydent.

W takich sytuacjach sprawcy muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zakłócenie porządku publicznego może skutkować nałożeniem mandatu karnego, którego wysokość może sięgnąć do 500 zł. Bardziej poważne przypadki, takie jak uszkodzenie mienia czy ciała, mogą natomiast pociągnąć za sobą konsekwencje w postaci kary pozbawienia wolności do nawet 5 lat.

Policjanci zaapelowali również o odpowiedzialne zachowanie podczas drugiego dnia świąt.

Zapowiedzieli wzmożone patrole uliczne, aby zapobiec nieodpowiedzialnym zabawom, które mogą zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi publicznemu. Funkcjonariusze podkreślają, że celem jest bezpieczne kultywowanie tradycji, które nie powinno łączyć się z naruszaniem praw i wolności innych osób.

W związku z tym, świętujący są zachęcani do umiaru i wzajemnego szacunku. Wielkanoc to czas radości i wspólnego świętowania, ale nie powinien być on przyczyną narażania się na niepotrzebne problemy prawne. Kultywowanie tradycji w sposób odpowiedzialny pozwoli na zachowanie ducha święta bez negatywnych konsekwencji dla siebie i otoczenia.

Źródło: Aspirant Dariusz Kaczmarek

(KPP Radomsko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%