Zamknij

Festiwal Łódź Czterech Kultur goes jazzy

07:03, 07.09.2020 PAP Aktualizacja: 07:04, 07.09.2020
Skomentuj PAP PAP

Projekt WFO goes jazzy, czyli koncertowe wykonanie wykładowców i studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi, w ramach FŁ4K, przypomni ścieżki dźwiękowe do filmów z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO).

Jazzowym akcentem kończy się tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur (FŁ4K). To niedzielny koncert z jazzowymi aranżacjami ścieżek muzycznych filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi.

"Jeśli wymienić nazwiska kompozytorów: Komeda, Kilar, Penderecki, Hertel czy Poznakowski, nie trzeba dodawać już wiele; wystarczy powiedzieć, że koncertu można będzie wysłuchać w studiu im. Henryka Debicha w Polskim Radiu Łódź, wysłuchać na antenie rozgłośni i obejrzeć w mediach społecznościowych- - podkreśliła rzeczniczka FŁ4K Katarzyna Bieńkiewicz.

"W ubiegłym roku, w 70. rocznicę powstania WFO Marcin Tercjak i Witold Janiak sięgnęli do jej archiwów, by odkryć przysypany pyłem czasu wyjątkowy fragment łódzkiego dziedzictwa muzyczno-filmowego- - napisano w zaproszeniu na koncert. Początek WFO goes jazzy o 20.00.

Festiwal Łódź Czterech Kultur kończy się, ale nie jest to ostatnia impreza tegorocznej edycji. Za tydzień internetowy artysta CeZik, w ramach FŁ4K, zaprezentuje zestaw piosenek dla dzieci, które - jak mówią organizatorzy - dają nie tylko dużo radości, ale i solidną porcję wiedzy o świecie i wszechświecie.

Koncert NutkoSfera i DrobNutki odbędzie się 13 września o godz. 16.00 w Centrum Dialogu im. Maraka Edelmana.

Organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur pod hasłem: Przyszłość bez powrotu, jeszcze na długo przed jego rozpoczęciem w czwartek 3 września już mówili, że to sukces.

"W maju mieliśmy wątpliwość, czy uda nam się zrealizować, chociaż część planów na ten rok. Jeszcze w lipcu okazało się, że ze względu na reżim epidemiologiczny musimy zrezygnować z koncertów dopiętych już niemal na ostatni guzik - powiedziała producentka festiwalu Kamila Golik. -Ale udało się- - dodała.

Widzów było jednak dużo mniej niż chętnych, bo podczas imprez obowiązywały rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.

Koncerty festiwalu odbywały się na plenerowej scenie i w studiu koncertowym Polskiego Radia Łódź (PRŁ).

"Słuchacze i widzowie, którzy z powodu ograniczonej liczby miejsc nie będą mogli uczestniczyć w koncertach na żywo słuchali radiowych transmisji lub oglądali koncerty w Internecie- - mówił PAP dyrektor programowy PRŁ Marcin Wąsiewicz.

-Repertuar w tym roku był wyjątkowo atrakcyjny. Stronę muzyczną festiwalu przygotował dziennikarz PRŁ Marcin Tercjak. FŁ4K to jedna z niewielu imprez kulturalnych, które wracają po lockdownie- - podkreślał Wąsiewicz.

Na plenerowej scenie PRŁ w czwartek, na inaugurację FŁ4K, odbył się koncert grupy Dagadana z utworami z albumu -List do Ciebie- z tekstami Janusza Różewicz. Wystąpili także Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik, którzy zaprezentowali -Astronomię poety. Baczyński-.

W piątek w studiu koncertowym PARŁ zagrał Niklas Paschburg. W utworach z płyt -Oceanic- i -Svalbard- niemiecki multiinstrumentalista brawurowo połączył łączy muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną.

W sobotę odbył się koncert duetu Karaś/Rogucki. Fani usłyszeli m.in. -Motoryzacyjno-katastroficzne erotyki- z płyty -Ostatni bastion romantyzmu-.

Podczas festiwalu obejrzeć można było również spektakle, m.in.: -Miejskie ziółka- opolskiego teatru im. Jana Kochanowskiego oraz pokaz audiowizualny: Widma/ Fotografie/ Wspomnienia, na podstawie książki -Nie ma- Mariusza Szczygła, zrealizowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

Festiwal Łódź Czterech Kultur organizowany jest od 2010 roku i nawiązuje do, wymyślonego przez nieżyjącego już Witolda Knychalskiego, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który odbywał się od 2002 do 2009 roku.

Nazwa związana jest z dziedzictwem Łodzi i wpływu na rozwój miasta kultur ludzi współtworzących miasto. Chodzi o Polaków, Żydów, Rosjan i Niemców. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%