Zamknij

Łódzkie: sokoły wędrowne z elektrowni Bełchatów mają nowy dom

11:12, 08.03.2020 | Jacek Walczak
Skomentuj PAP
REKLAMA

Zdaniem rzeczniczki prasowej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sandry Apanasionek sokoły wędrowne "obdarzyły Elektrownię Bełchatów wyjątkową sympatią". "Wybierając największą polską elektrownię na swój dom potwierdziły, że może być ona dobrym miejscem do życia dla tak wrażliwego gatunku" - przekonuje. Według niej świadczy to również o zachowaniu przez elektrownię wysokich standardów ekologicznych.

Apanasionek przypomniała, że para bełchatowskich sokołów zagnieździła się w Elektrowni Bełchatów na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących bloków energetycznych prawie rok temu. W gnieździe wykluło się także pisklę, które zostało zaobrączkowane. Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", którzy w ubiegłym roku wypatrzyli ptaki w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów nad ziemią, podjęli się wybudowania dla nich nowego gniazda.

"Nowy sokoli domek to drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda" - tłumaczy rzeczniczka.

Z obecności ptaków cieszy się dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński. Zwraca on uwagę, że jeszcze 20 lat temu ten gatunek nie występował w Polsce. "Dzisiaj jest blisko 40 gniazd, a kilkadziesiąt na obiektach przemysłowych, w tym jedno u nas. Obecność tego zagrożonego gatunku potwierdza, że ptaki nie są narażone na jakąkolwiek uciążliwość związaną z działalnością zakładu, a elektrownia jest przyjazna dla dzikiej przyrody" ? podkreśla.

Jak informuje Apanasionek bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE, do której należy PGE GiEk. Gniazda tego rzadkiego gatunku znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.(PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ mark/

(Jacek Walczak )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz