Łódzkie uroczystości upamiętniające 106. rocznicę odzyskania niepodległości rozpoczęły się przed południem nabożeństwem w archikatedrze. Mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.
Wojewoda łódzki Dorota Ryl podczas obchodów Święta Niepodległości w Łodzi podkreśliła, że 11 listopada to wspaniała okazja do przypomnienia sobie patriotycznego ducha. W regionie rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano na piknikach patriotycznych, koncertach, paradach i na sportowo.
"Przyszliśmy na eucharystię, w której przedstawiamy Panu Jezusowi wszystkie ważne sprawy naszej ojczyzny. I Jezus odpowiada nam na te pragnienie słowem, które bardzo konkretnie mówi o naszym życiu wspólnym. Mówi o tym, co je niszczy, mówi o tym, co je buduje - w bardzo konkretny sposób"
- mówił w homilii kardynał.
"Jezus wyraźnie mówi, żeby nie rozglądać się, ale niech każdy patrzy w siebie, swoje serce i życie. Uważajcie na siebie, byście nie byli gorszycielami. Zgorszenie to rzecz poważna. Nie chodzi o jakieś mało konwencjonalne zachowanie, które budzi czyjeś zdziwienie. Zgorszenie jest wtedy, gdy stajemy się powodem grzechu tych, którzy w jakiejś mierze są nam zadani i w tym sensie są mniejsi. To zgorszenie, to znaczy pociąganie kogoś do grzechu"
- dodał metropolita.
[ZT]19495[/ZT]
Po nabożeństwie, na placu Katedralnym przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się oficjalne obchody z udziałem władz województwa i Łodzi, parlamentarzystów, pocztów sztandarowych łódzkich szkół, organizacji i służb mundurowych.
W swoim przemówieniu wojewoda łódzki Dorota Ryl podkreśliła, że 11 listopada to wspaniała okazja do przypomnienia sobie patriotycznego ducha, który jest na co dzień w każdym z nas.
"Miłość do ojczyzny przejawia się na różnorodne sposoby. Jest we wspólnym śpiewaniu hymnu, wywieszeniu flagi, wypiętym na piersi kotylionie. Ale jest również w naszej pracy, naszych codziennych zmaganiach w rodzinie i we wspólnocie, jaką tworzymy jako naród, jako Rzeczpospolita. Bo Polska to kraj jedności, w którym mieszkańcy potrafią i chcą być ze sobą i działać razem dla dobra wspólnego"
- mówiła.
W Polsce - jak zaznaczyła wojewoda - można spełniać marzenia, pracować, uczyć się, rozwijać się według własnych potrzeb i oczekiwań. "Polska to kraje rozlicznych horyzontów i możliwości. W Polsce znajdujemy swój dom i spokój" - dodała.
Składając życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości wyraziła nadzieję, by ideały, o które walczyli nasi przodkowie, były nadal żywe w naszych sercach. "Niech każdy dzień przynosi dumę z pochodzenia i radość, że możemy żyć w tak pięknym i wolnym kraju. Niech żyje wolna, niepodległa Polska!" - podkreśliła Ryl.
Uroczystości uświetniła defilada kompanii honorowych, zmiana warty, salwa honorowa, odczytano apel pamięci Oręża Polskiego. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza postawiono znicz z ogniem niepodległości. Kwiaty składano również pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Łodzianie odzyskanie przez Polski niepodległości w poniedziałek świętują również na rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze uczestnicząc w Pikniku Niepodległościowym. Jego kulminacyjnym punktem był przyjazd marszałka Józefa Piłsudskiego, którego powitały władze miasta i regionu. Wspólnie odśpiewano hymn.
Piknik jest gratką dla wielbicieli militariów. Można na nim oglądać z bliska m.in. odrestaurowany czołg M3 Stuart, transporter Rosomak w barwach husarii oraz co najmniej 20 innych pojazdów wojskowych tworzących prawdziwe miasteczko wojskowe. Są obecni też żołnierze z amerykańskiej 1 Dywizji Kawalerii, którzy prezentują swój sprzęt bojowy, w tym nowoczesne pojazdy JLTV, które są podstawowym środkiem transportu dla amerykańskich sił zbrojnych.
To także okazja do spotkania z polskimi żołnierzami, weteranami i przedstawicielami służb mundurowych. Atrakcją są ekspozycje karabinów oraz innego sprzęt wojskowego przygotowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Są też stanowiska rekonstruktorskie, które przygotowały m.in. dioramę prezentującą Wojsko Polskie z pierwszej połowy lat 20-tych ubiegłego wieku wraz rekonstruktorami odtwarzającymi sylwetki żołnierzy z tego okresu np. oficera Misji Francuskiej oraz oficerów i żołnierzy szeregowych różnych formacji. Po południu na uczestników czeka harcerskie ognisko i patriotyczne śpiewanki.
Uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się w całym woj. łódzkim. M.in. w Pabianicach zatańczono Poloneza Niepodległości oraz stworzono "żywą" flagę, można było też uczestniczyć w Pabianickim Marszu, Rajdzie i Biegu Niepodległości. Mieszkańcy Zgierza mogą wybrać się na piknik patriotyczny oraz paradę niepodległości. W Sieradzu zaplanowano koncert "W hołdzie dla Niepodległej", a wieczorem rynek w Piotrkowie Trybunalskim stanie się scenerią z czasów odzyskania niepodległości. Zaplanowano m.in. koncert Kataryniarza Jana z Warszawy. W Radomsku w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbył się zlot zabytkowych samochodów Auto Classic XIV i parada ulicami miasta. Wydarzenia zorganizował, we współpracy z Urzędem Miasta, Klub Weterani Szos Radomsko.
(PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz