Zamknij

Stanisława Krawczykowska z Gomunic w wieku 95 lat wydała tomik wierszy!

13:38, 15.10.2021 | Paweł Dudek
Skomentuj fot: Paweł Dudek radomsk.pl | Stanisława Krawczykowska napisała tomik wierszy
REKLAMA

Stanisława Krawczykowska urodziła się w 16 kwietnia 1926 roku w miejscowości Żaby koło Dobryszyc. Obecnie mieszka w Gomunicach. W życiu zawodowym zajmowała się rolnictwem, ale już na emeryturze zaczęła pisać wiersze. Pierwszy tomik napisała w roku 2010, nosił on tytuł „Słowa sercem pisane”. W 2012 roku ukazał się tomik „Co było jest i być może”, a w 2014 roku książka pt. „Co było wybaczyć można lecz zapomnieć trudno” (wspomnienia z dotychczasowego życia i inne materiały pisane prozą).

Tomik nosi tytuł „Zatrzymać czas” i jest zbiorem ponad 70 utworów. Wiersze pani Stanisławy opisują rzeczywistość, dużo w nich wspomnień, dużo jest wątków związanych z historią, patriotyzmem, miłością oraz przyrodą. Pojawiają się tematy związane z rodziną i dzieciństwem. Na pewno jest to sposób na wyrażanie siebie przez człowieka, który wiele w swoim życiu widział. Do pisania wierszy, a potem ich upubliczniania potrzeba dużej odwagi i pewności. Tym bardziej należy podziwiać taką osobę jak pani Stanisława, która w takim wieku sama zdecydowała się na pokazanie światu swojej poezji.

Panią Stanisławę poznałem w roku 2016, kiedy zupełnie przypadkiem zgłosiła się do mnie z prośbą o pomoc w przepisywaniu wierszy z kartek na komputer. Pomogłem jej wówczas w złożeniu, a także promocji tomiku pt. „Zawsze w rodzinnej ziemi".

- pisze Paweł Dudek (radomsk.pl)

Rok później pomagałem przy wydaniu kolejnego tomiku pt. „Dobryszyce Wiosko Moja Miła”.

Wówczas pani Stanisława miała już 91 lat.

 W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku zorganizowałem spotkanie autorskie, był nawet tort, a zaproszeni goście recytowali wiersze z tego tomiku. Do pani Stanisławy przyjechała Telewizja Polska.

Na początku 2021 roku pani Stanisława zdecydowała, że chce wydać kolejny tomik wierszy.  We wrześniu, kilka miesięcy po 95 urodzinach przywiozłem do Gomunic 250 egzemplarzy świeżo wydrukowanych tomików. Tomiki trafiły do różnych instytucji, m.in. do biblioteki w Gomunicach, biblioteki w Radomsku (skąd trafią do jej czterech filii w naszym mieście), a także do Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego.

Zainteresowane osoby mogą również otrzymać tomik, kontaktując się pod adresem [email protected].

 

(Paweł Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%