Zamknij

Rozdano nagrody 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

01:00, 07.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rumuńskiemu reżyserowi jurorzy przyznali nagrodę za nadzwyczajną i złożoną historię przedstawioną z perspektywy dzieci w rodzinie romskiej . Bardzo rzadko się zdarza, że w jednym filmie dokumentalnym takim jak ten udaje się z sukcesem przeanalizować i zgłębić tak wiele ważnych aspektów ludzkiej kondycji w ramach jednej pięknie opowiedzianej historii - uzasadniono.

Radu Ciorniciuc za film Acasa, mój dom otrzymał Złoty Róg, główną nagrodę w konkursie dokumentalnym na zakończonym w sobotę jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się w całości w sieci internetowej.

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, któremu przewodniczył Jan Komasa, Grand Prix - Złotego Smoka otrzymała reżyserka, Shoko Hara za dokument animowany Zwykły facet - nietypową w formie opowieść o przebywającym w więzieniu seryjnym mordercy, który rozkochuje w sobie trzy kobiety.

W międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic, decyzją jury główną nagrodę - Złoty Hejnał otrzymał Pushpendra Singh za film Perła pustyni . Za jego liryczną kinową celebrację dziedzictwa muzycznego i ludzkiego głosu - uzasadniło jury.

W konkursie polskim Grand Prix i statuetkę Złotego Lajkonika otrzymał Tomasz Wolski za film Zwyczajny kraj . Jury, któremu przewodniczyła Magdalena Łazarkiewicz, uzasadniało: Za doskonałość warsztatową filmu, który unikając pułapki publicystyki ukazuje, jak niepostrzeżenie zło wkrada się w codzienne życie .

Najczęściej wyróżnianym tytułem festiwalu został Wieloryb z Lorino polskiego reżysera Macieja Cuskego, który otrzymał trzy nagrody: Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych; nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Katarzyny Orzechowskiej oraz nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych dla Mikołaja Pokromskiego i Aldony Pokromskiej.

Nagroda publiczności przypadła w tym roku norweskiemu dokumentowi Autoportret w reżyserii Margreth Olin, Katji Hogset i Espena Wallina. Film ten otrzymał też nagrodę Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) oraz rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Pokazy wszystkich filmów nagrodzonych odbędą się w niedzielę, 7 czerwca w wirtualnych salach kinowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego na stronie www.krakowfilmfestival.pl oraz we wszystkich salach Kina Pod Baranami i w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbył się w całości w sieci. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, polskie premiery, a także spotkania z twórcami były dostępne online, bez wychodzenia z domu.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ dki/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz