Zamknij
REKLAMA

Badania: maseczki nie przeszkadzają w uprawianiu sportu

10:41, 09.11.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wiele osób zadawało pytania o to, czy noszenie maseczek w czasie wymagających ćwiczeń fizycznych może utrudnić pobieranie tlenu i oddawanie dwutlenku węgla. Teoretycznie mogłoby to bowiem prowadzić do niedotlenienia i zbyt dużego stężenia CO2 we krwi.

Badanie opublikowane na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health" wskazuje, że w przypadku zdrowych osób nie ma takiego zagrożenia. Badacze sprawdzili działanie często używanych, trójwarstwowych masek. "W przypadku masek jednowarstwowych rezultaty mogłyby być inne" - zaznaczają naukowcy z University of Saskatchewan (USask).

W eksperymencie wzięło udział 14 aktywnych fizycznie, zdrowych kobiet i mężczyzn. Badacze uwzględnili ich dietę, wcześniejszą aktywność fizyczną i sen. Ochotnicy poddali się testowi, pedałując na rowerach stacjonarnych. Po krótkiej rozgrzewce, stopniowo zwiększali intensywność ćwiczenia.

Ćwiczenia były powtórzone trzykrotnie - raz w chirurgicznych maseczkach, raz w zwykłych maseczkach materiałowych i raz bez masek. "Zwykle uczestnicy dochodzą do wyczerpania po 6-12 minutach, zależnie od stopnia wytrenowania" - zwraca uwagę prof. Phil Chilibeck, autor badania.

Naukowcy nieinwazyjnymi metodami mierzyli stężenie tlenu we krwi i mięśniach uczestników. Nie zauważyli znacznych różnic w ćwiczeniach z maseczkami i bez. "Nasze wyniki są istotne, ponieważ pokazują, że ludzie mogą w czasie intensywnych ćwiczeń nosić maski na twarzy z minimalnym wpływem na natlenienie krwi i mięśni" - piszą badacze.

"Jeśli ludzie będą nosili maski w czasie ćwiczeń, takie zajęcia mogą być bezpieczniejsze i umożliwić działanie obiektów sportowych w czasie pandemii COVID-19. Może to umożliwić również organizowanie zawodów sportowych w tym hokejowych, w których transmisja COVID-19 wydaje się być wysoka" - twierdz prof. Chilibeck. (PAP)

mat/ zan/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%