Zamknij

FAKTY i MITY dotyczące systemu E-PIT

08:49, 23.02.2019 | Spotradomsko.pl
REKLAMA
Skomentuj
Twój e-PIT - fakty i mity / spotradomsko.pl

Poniżej przedstawiamy fakty i mity dotyczące usługi Twój e-PIT. Wyjaśniamy wątpliwości najczęściej pojawiające się przy korzystaniu z usługi. 

1.

MIT: System Twój e-PIT nie uwzględnia ulgi na dziecko.

FAKT: System Twój e-PIT uwzględnia ulgę na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. System nie uwzględnia ulgi na dzieci urodzone w 2018 r. (musisz dodać ją samodzielnie; od przyszłego roku ulgi będą ujęte również na dzieci nowonarodzone). Jeśli po skończeniu 18 lat dziecko pobiera naukę, informację dot. ulgi należy dopisać samodzielnie.

2.

MIT: System nie przepisuje numeru KRS OPP z zeznania za rok 2017.

FAKT: System przepisuje numer KRS OPP z zeznania za rok 2017, jeśli jest ona nadal uprawniona i widnieje w wykazie NIW organizacji uprawnionych do otrzymania 1%.

3.

MIT: Mój PIT może zobaczyć osoba nieuprawniona do tego.

FAKT: Nie może, a jeżeli to robi – popełnia przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną. Dodatkowy element autoryzujący (kwota nadpłaty lub podatku do zapłaty) jeszcze bardziej wzmacnia bezpieczeństwo danych.

[ZT]516[/ZT]

4.

MIT: Mogę się zalogować do usługi przy wpisaniu kwoty 0 (zero) w danych podatkowych i potwierdzeniu ich kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty.

FAKT: Wpisanie kwoty 0 (zero) w którymkolwiek z pól nie umożliwia zalogowania się do usługi i zobaczenia zeznania podatkowego. W takim wyjątkowym przypadku (ze względów bezpieczeństwa) wymagany jest profil zaufany (PZ).

5.

MIT: Odrzuciłem zeznanie w usłudze Twój e-PIT, nie muszę już nic robić.

FAKT: Jeśli odrzuciłeś zeznanie w usłudze Twój e-PIT to musisz je przygotować i złożyć samodzielnie do urzędu skarbowego (np. za pośrednictwem aplikacji e-deklaracje lub papierowo).

[ZT]502[/ZT]

6.

MIT: Usługa Twój e-PIT zmienia kwoty w rozliczeniu.

FAKT: Usługa na bieżąco aktualizuje twoje rozliczenie w oparciu o nowe informacje, np. od pracodawcy, do momentu akceptacji i wysłania zeznania.  

Tutaj znajdziesz pozostałe pytania i odpowiedzi na temat usługi Twój e-PIT.

Źródło: Ministerstwo Finansów

[ZT]523[/ZT]

[ZT]517[/ZT]

(Spotradomsko.pl)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© Radomsko | Prawa zastrzeżone