Zamknij

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ustabilizowały się

18:43, 12.10.2024 PAP Aktualizacja: 18:44, 12.10.2024
Skomentuj PAP PAP

Zgodnie z raportem portalu GetHome.pl wrzesień przyniósł stabilizację cen mieszkań na rynku wtórnym - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, a spadki w Łodzi oraz miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Średnia cena metra kwadratowego wzrosła jedynie w Trójmieście.

Ceny używanych mieszkań w największych polskich ośrodkach utrzymują się na tym samym poziomie, bądź spadły - wynika z danych portalu GetHome pl. Wyjątkiem jest Trójmiasto, gdzie wrzesień był drugim miesiącem wzrostu cen lokali na rynku wtórnym.

"Ceny mieszkań na rynku wtórnym zachowują się podobnie jak na rynku pierwotnym. Można powiedzieć, że tu i tam przestały rosnąć, choć jest za wcześnie, by mówić o spadkach"

- wskazał Marek Wielgo z portalu GetHome.pl.

Jak wskazano w raporcie, stabilizacji cenowej doczekali się potencjalni nabywcy w Warszawie. Na rynku pierwotnym trwa ona od pięciu miesięcy, zaś na rynku wtórnym rozpoczęła się miesiąc później. We wrześniu średnia cena metra kwadratowego używanych lokali w stolicy utrzymała poziom z sierpnia (18,2 tys. zł/mkw). Ceny lokali z drugiej ręki nie zmieniły się Krakowie (niecałe 17,5 tys. zł/mkw), gdzie stabilizacja cenowa trwa od maja.

Mieszkania z drugiej ręki nie podrożały we wrześniu także we Wrocławiu (14,3 tys. zł/mkw) i w Poznaniu (ponad 12 tys. zł/mkw). Jednak, jak wskazano w raporcie, w tych ośrodkach sytuacja jeszcze się nie wyklarowała, ponieważ miesiąc wcześniej odnotowano tam wzrost średniej ceny metra kwadratowego. Z kolei w Łodzi (8,6 tys. zł/mkw) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,4 tys. zł/mkw) średnia spadła we wrześniu odpowiednio o 1 i 2 proc. Jak wskazano w raporcie, w tych miastach spadki cen mieszkań są najbardziej prawdopodobne. Kupującymi są tam najczęściej osoby korzystające z kredytu, a w tym roku raczej nie nastąpi poprawa dostępności kredytów udzielanych przez banki na warunkach rynkowych.

Powody do zmartwienia mogą mieć natomiast potencjalni nabywcy używanych mieszkań w Trójmieście (15,8 tys. zł/mkw), gdzie wrzesień po trzech miesiącach bez podwyżek był drugim z rzędu miesiącem wzrostu ich średniej ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Z danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar wynika, że we wrześniu nie zmieniła się liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie (ok. 9,7 tys. lokali), Wrocławiu (10,5 tys.) i Katowicach (2,2 tys.). Ubyło ich zaś o 2 proc. w Poznaniu (4,1 tys.). O 5 proc. zwiększył się zaś wybór mieszkań w Warszawie (19,1 tys.), o 4 proc. w Łodzi (5,7 tys.) i o 1 proc. w Trójmieście (8,8 tys.). Jak zauważono, w Warszawie tylko w trzecim kwartale oferta mieszkań z drugiej ręki wzrosła o 12 proc.

Według danych Adradar, pod koniec września w całym kraju było zamieszczonych ok. 160 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli o niespełna 1 proc. mniej niż w sierpniu. Jednak od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 30 proc., co świadczy o tym, że w prowadzonych na rynek mieszkań było więcej niż zainteresowanych zakupem.

We wrześniu z rynku wtórnego wycofano 36,5 tys. ofert, czyli o blisko 22 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Zdaniem autorów nie pozwala to jednoznacznie stwierdzić, iż świadczy to o odradzającym się popycie na mieszkania z drugiej ręki, bo część lokali sprzedający mogli po prostu wycofać ze względu na brak chętnych. Z drugiej strony na rynku wtórnym pojawiło się mniej mieszkań na sprzedaż (33,5 tys.).

Od początku roku liderami podwyżek są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Wrocław. Mieszkania z drugiej ręki zdrożały tam średnio o 7 proc. Na kolejnym miejscu, z 6 proc. wzrostem średniej ceny metra kwadratowego uplasowały się Łódź i Poznań. Z kolei w Krakowie mieszkania używane podrożały od początku roku średnio o ok. 5 proc. Zestawienie zamykają Warszawa i Trójmiasto, gdzie średnia cena metra kwadratowego poszła w górę o 4 proc.

Mimo bardzo dużych podwyżek cen mieszkań z drugiej ręki w aglomeracji katowickiej i Łodzi, wciąż pozostają one jednymi z najtańszych miast spośród wszystkich metropolii. Jak zauważyli autorzy raportu, Trójmiasto stało się trzecim obok Warszawy i Krakowa ośrodkiem, w którym średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym.

Trzy miesiące wcześniej w tej grupie miast był także Wrocław, jednak mieszkania na rynku pierwotnym podrożały tam bardziej niż na wtórnym, co zmieniło relacje cenowe. Podobne zjawisko miało miejsce w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Z kolei w Krakowie, Trójmieście i w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki wzrosła w tym roku bardziej niż nowych lokali.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%