Zamknij

Jak zachęcić mieszkańców do złożenia PIT-u w gminie Te miasta znają odpowiedź

18:21, 18.02.2025 Aktualizacja: 18:25, 18.02.2025
Skomentuj PAP PAP

Wraz z początkiem roku nadszedł okres rozliczeń podatkowych. Z tej okazji wiele miast i gmin organizuje loterie podatkowe, zachęcając swoich mieszkańców do rozliczenia podatku dochodowego w swoim miejscu zamieszkania. Jak podkreślają urzędnicy, rozliczenie podatku to nie tylko obowiązek, ale też przepustka do korzystania ze specjalnych ofert.

„Dziś PIT to już nie tylko ustawowy obowiązek, ale i przepustka do dodatkowych możliwości. Rozliczenie podatku dochodowego w Gdyni to jeden z warunków do skorzystania z Karty Mieszkańca Gdyni – specjalnej oferty, która daje dostęp m.in. do zniżek, darmowych biletów do lokalnych instytucji kulturalnych”  - poinformowali urzędnicy z Gdyni.

Podobne zdanie mają urzędnicy z innych miast, które organizują loterie podatkowe.

Loterie podatkowe w największych miastach

W Warszawie loteria podatkowa odbywa się po raz trzeci. Każdy, kto weźmie w niej udział, będzie mógł wygrać samochód elektryczny Fiat 500, rower elektryczny lub kartę miejską ZTM.

„Stolica ma miliony dorosłych mieszkańców, ale tylko część z nich rozlicza swoje podatki w Warszawie, a wpływy z nich są kluczowe dla realizacji wielu inwestycji oraz rozwoju usług. Dodatkowe środki z PIT pozwalają m.in. na: rozwój przyjaznego dla środowiska transportu publicznego, utrzymanie i budowę nowych placówek oświatowych i instytucji kultury, lepszą opiekę społeczną i ochronę zdrowia” – wyjaśnili stołeczni urzędnicy.

Co ważne, by wziąć udział w loterii, nie trzeba być zameldowanym w Warszawie. Wystarczy w deklaracji podatkowej wskazać  Warszawę jako swoje miejsce zamieszkania i do 31 maja wypełnić zgłoszenie na stronie konkursowej.

Jak wyjaśnili urzędnicy, akcje takie jak loteria podatkowa przekładają się na wzrost świadomości społecznej i większy budżet miasta.

„Udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, które mieszkają i rozliczają swój PIT w Warszawie, to najwyższa pozycja po stronie dochodów w miejskim budżecie. W 2024 roku było to ponad 8,5 miliarda złotych” – napisali urzędnicy z Warszawy.

Loterię podatkową dla swoich mieszkańców przygotowała też Gdynia. Do udziału w zabawie i rozliczenia podatku w mieście zachęcił m.in. Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.

„Pamiętaj! Wskazując Gdynie jako miejsce zamieszkania w swoim PIT, przyczyniasz się do wzrostu lokalnego budżetu. Tylko w zeszłym roku wpływy z tego tytułu wyniosły aż 719,3 mln  zł” – poinformował na swoim profilu wiceprezydent.

Szczegóły dotyczące nagród w tegorocznej edycji konkursu zostaną podane wkrótce. W zeszłych latach mieszkańcy mogli wygrać m.in. miejskie gadżety, karnety na Open’er Festival, rowery miejskie i samochody osobowe.

Na atrakcyjne nagrody mogą też liczyć mieszkańcy Lublina. W tegorocznej edycji konkursu mieszkańcy mogą otrzymać samochód Suzuki Swift, nagrody pieniężne, tańsze bilety komunikacji miejskiej czy pakiet zniżek u partnerów akcji w gastronomii.

Samorząd Lublina zachęca do składania deklaracji podatkowych i udziału w akcji wszystkich mieszkańców i osoby, które nie są zameldowane na terenie miasta, a tylko okresowo je zamieszkują.

Rozdanie nagród także w mniejszych miastach

Na loterie podatkowe w tym roku zdecydowało się też wiele mniejszych miast. Tak jest na przykład w Wasilkowie, w którym mieszkańcy mogą wygrać złote monety inwestycyjne o wartości ponad 12 tys. zł.

„Monety „Orzeł Bielik” to pierwsze i jedyne polskie złote monety inwestycyjne o najwyższej próbie złota 999,9, wybite przez Mennicę Polską na zamówienie Narodowego Banku Polskiego. Ich unikatowość oraz limitowana emisja sprawiają, że z czasem mogą zyskiwać na wartości!” – poinformowała Jolanta Skowrońska z UM w Wasilkowie.

Prócz tego tamtejsi mieszkańcy mogą liczyć na wygranie rocznego kursu języka angielskiego, roweru, grilla ogrodowego, bonu na masaż i AirFryera.

Grę o nagrody za rozliczenie deklaracji podatkowej przygotowały też Myślenice. Mieszkańcy, którzy rozliczą PIT w tamtejszym urzędzie, mogą wziąć udział w losowaniu takich nagród, jak: bon wakacyjny o wartości 10 tys. zł, hulajnoga elektryczna, zegarek sportowy, karty podarunkowe i rower górski.

Do akcji rozdania nagród przyłączyły się też podwarszawskie Marki. W tym roku dla uczestników loterii urzędnicy przygotowali nowy samochód elektryczny, dwa rowery elektryczne i osiem nowych smartfonów.
Jak poinformował burmistrz miasta Marek Orych, złożenie deklaracji podatkowej w Markach przyczyni się do rozwoju miasta.

„Z każdym rokiem liczba osób rozliczających się w Markach jest coraz większa, ale wiemy też, że nadal są osoby, które wpisują do PIT inny adres niż marecki. I jest to całkiem spore grono, szacowane nawet na kilka – kilkanaście tysięcy mieszkańców. A to oznacza, że ich podatki – tak czy owak pobierane przez skarbówkę - płyną gdzie indziej i nie pracują tutaj, lokalnie” – wyjaśnił burmistrz.

Od 15 lutego, czyli od soboty trwa rozliczanie podatku dochodowego za 2024 r. Jak poinformował resort finansów, zeznania podatkowe można składać tradycyjnie w urzędzie skarbowym lub elektronicznie przez usługę Twój e-PIT. Niezależnie od wybranej formy zeznania podatkowe można składać do środy 30 kwietnia. 

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%