Jak poinformowało MEN, realizacja pilotażu zostanie dofinansowana z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Na przetestowanie nowej metody wsparcia uczniów „peer suport” w co najmniej 200 szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce przeznaczone zostanie ponad 40 milionów złotych.
Projekt jest adresowany do uczniów i psychologów w szkołach ponadpodstawowych. W trakcie pilotażu mają zostać opracowane i przetestowane w około 200 szkołach ponadpodstawowych metody pomocy uczniom i uczennicom w kryzysach psychicznych oparte na wsparciu rówieśniczym, tzw. metodzie peer support.
„Kładziemy nacisk na profilaktykę zdrowia psychicznego, w tym tę opartą o uczniowski wolontariat. Chcemy promować pozytywnych liderów rówieśniczych oraz +wspierających dorosłych+ – nauczycieli i specjalistów w otoczeniu dziecka, gotowych do niesienia pomocy” – powiedziała wiceministra edukacji Monika Sikora.
Celem pilotażu ma być ocena możliwości poszerzenia oferty działań na rzecz rozwoju środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, które doświadczają kryzysu psychicznego, oraz ich rodzin.
Termin przeprowadzenia pilotażu zaplanowano na marzec 2025 – czerwiec 2028. Po jego kończeniu mają zostać opracowane końcowych rekomendacji dotyczące ewentualnego upowszechniania metody wsparcia rówieśniczego.
Projekt „Wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży (peer support)” realizuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz