Zamknij

Ekspertka: zmienna pogoda sprzyja wzrostowi infekcji dróg oddechowych

09:45, 08.01.2025 Aktualizacja: 13:30, 08.01.2025
Skomentuj PAP PAP

W Polsce najwięcej zachorowań na grypę pojawia się od stycznia do marca. Spore wahania temperatury sprawiają, że infekcje układu oddechowego nie odpuszczają.

Dynamiczne zmiany pogody, od mrozów po nagłe ocieplenie, sprzyjają rozwojowi infekcji dróg oddechowych - ostrzega dr Marta Frejowska-Reniecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu. W okresie wzmożonych zachorowań szczególnie zagrożone są osoby starsze i przewlekle chore.

"Zmienna pogoda sprzyja rozwojowi sezonu infekcyjnego. Dodatkowo częste spotkania ludzi w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach zwiększają ryzyko infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych"

- podkreśliła dr Marta Frejowska-Reniecka, kierująca oddziałem pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu.

[POGODA]1736339368939[/POGODA]

Ekspertka zaapelowała o przestrzeganie zasad profilaktyki, które mogą ograniczyć ryzyko zachorowań. Wskazuje na znaczenie unikania zatłoczonych, słabo wentylowanych miejsc, szczególnie w przypadku osób starszych oraz pacjentów z obniżoną odpornością.

"Powinniśmy dbać odpowiednio wcześniej o profilaktykę i szczepienia, między innymi na grypę czy COVID, jak również te, które weszły od niedawna dla pacjentów, czyli na pneumokokowe zapalenia płuc"

- przypomniała dr Frejowska-Reniecka.

[ZT]20685[/ZT]

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70 proc. zaszczepionych osób, w zależności od sezonu oraz liczebności szczepionych. Zmniejszają ryzyko zachorowania i zapobiegają rozwojowi groźnych powikłań np. ze strony układu krążenia. Szczepienie powinno odbywać się co roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, który w Polsce trwa od jesieni do wiosny.

Zaszczepić się powinny zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych i osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ci, którzy ze względu na specyfikę wykonywanej pracy są szczególnie narażeni, np. pracownicy ochrony zdrowia.

Dodatkowo lekarka zaleciła stosowanie maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz szczególną dbałość o higienę rąk i dezynfekcję. Jak podkreśliła, odpowiedzialne podejście i przestrzeganie prostych zasad profilaktyki może znacząco zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób w społeczeństwie.

(PAP)

autorka: Julia Szymańska

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%