Zamknij

Ponad 30 mln zł dla gmin na Kluby Rozwoju Cyfrowego

08:19, 02.05.2024 PAP Aktualizacja: 23:26, 04.05.2024
Skomentuj PAP PAP

Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego zatwierdził założenia do konkursu „Kluby Rozwoju Cyfrowego – pilotaż (KRC Pilotaż)”. Program polega na uruchomieniu przez gminy 64 pilotażowych Klubów Rozwoju Cyfrowego. Pula środków przewidziana na ten cel to 30,7 mln zł. 

„Pierwsze Kluby Rozwoju Cyfrowego zaczną funkcjonować już w IV kwartale tego roku. Zakładamy, że Pilotaż będzie realizowany do IV kwartału 2026 roku, ale planujemy rozpocząć i zrealizować ewaluację projektów już na początku 2026 roku, aby mieć możliwość wykorzystania danych z ewaluacji przy przygotowaniu założeń dla kolejnego etapu” – poinformowała, w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP, Paula Woźniak z wydziału komunikacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Zgodnie z założeniami konkursu, Kluby Rozwoju Cyfrowego mają być prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego lub przez jednostki organizacyjne JST. KRC musi być zlokalizowany w już istniejącej instytucji samorządowej. Mogą to być m.in. gminne domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, centra nauki, szkoły czy inne placówki realizujące dotychczas działania na rzecz edukacji, integracji społecznej i aktywności lokalnej.

„Kluby mają być miejscami, w których każda osoba dorosła będzie mogła nabyć nowe lub podnieść posiadane kompetencje cyfrowe - w zorganizowanej, ale bezpiecznej i swobodnej atmosferze. Kluby mają zachęcać do wejścia w świat cyfrowy i pomagać się w nim odnaleźć – tak aby każdy potrafił w bezpieczny sposób załatwić przez internet np. wybraną sprawę w urzędzie czy skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta” – poinformowano w komunikacie MFiPR. 

Wsparcie dla uczestników powinno być realizowane przez minimum dwóch edukatorów, natomiast Klub powinien działać przez średnio 40 godzin tygodniowo. 

„KRC powinien docierać ze swoją ofertą zwłaszcza do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, które nie posiadają podstawowych kompetencji cyfrowych. Z uwagi na charakter działań KRC nie powinno odmawiać wsparcia osobom poniżej 18 roku życia (ale osoby te nie mogą zostać wliczone do wskaźników produktu i rezultatu, wskazanych w dokumentacji konkursowej)” – wskazano w założeniach ramowych programu.

Podczas dziewiątego posiedzenia Komitetu podjęto decyzje w sprawie założeń 13 konkursów i 7 projektów niekonkurencyjnych na łączną kwotę ponad 400 mln złotych. Nabory ukierunkowane są na rozwój systemu edukacji, dialog społeczny, wsparcie systemu opieki nad dziećmi do lat 3, obszar migracji i rynku pracy, współpracę ponadnarodową, rozwój kompetencji cyfrowych oraz innowacje społeczne.

mr/ mam/ 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%