Zamknij

„Zapal znicz pamięci” - akcja upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni

09:09, 22.10.2023 SpotRadomsko.pl Aktualizacja: 09:36, 22.10.2023
Skomentuj fot: Cmentarz w Kobielach Wielkich koło Radomska, gdzie są pochowani lotnicy z 55. Eskadry Bombowej: plut. pil. Czesław Borzęcki, por. obs. Tadeusz Frąckowiak i kpr. strz. Czesław Buziuk. fot: Cmentarz w Kobielach Wielkich koło Radomska, gdzie są pochowani lotnicy z 55. Eskadry Bombowej: plut. pil. Czesław Borzęcki, por. obs. Tadeusz Frąckowiak i kpr. strz. Czesław Buziuk.
reo

Celem akcji edukacyjno-medialnej jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach "politycznego oczyszczania gruntu", operacji "Tannenberg" i "Akcji Inteligencja" w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji w 1939 r.

Inicjatorką akcji "Zapal znicz pamięci" jest Anna Gruszecka, b. dziennikarka Radia Merkury w Poznaniu.

Zanim był Katyń i Akcja AB – była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 r. Niemcy zamordowali tu 40 tys. Polaków.

Zapal dziś  znicz pamięci.

Na cmentarzu w Kobielach Wielkich (powiat radomszczański) pochowani są lotnicy z 55. Eskadry Bombowej: plut. pil. Czesław Borzęcki, por. obs. Tadeusz Frąckowiak i kpr. strz. Czesław Buziuk. Stanowili załogę bombowca PZL 23B „Karaś”, który wystartował w swój ostatni lot 3 września 1939 r. z lotniska w Maryninie k/Radzynia Podlaskiego. Ich celem było zbombardowanie niemieckich kolumn pancernych nacierających w rejonie Radomsko-Częstochowa. Po wykonaniu zadania, w drodze powrotnej „Karaś” został zestrzelony w rejonie wsi Olszynka.

Wszyscy członkowie załogi zginęli.

plut. pil. Czesław Borzęcki, por. obs. Tadeusz Frąckowiak i kpr. strz. Czesław Buziuk.

Już po raz piętnasty IPN organizuje akcję medialno-edukacyjną „Zapal znicz pamięci” upamiętniającą ofiary niemieckich zbrodni dokonanych w ramach „Akcji Inteligencja” w 1939 r. 

Akcja polega na wspólnym lub indywidualnym zapaleniu znicza na grobie, w miejscu pamięci lub przy pomniku ofiar wspomnianej akcji  w trzecią niedzielę października

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%