W 2025 roku miliony Polaków czeka obowiązkowa wymiana dowodów osobistych. Spóźnienie może kosztować nawet 5 tysięcy złotych i sporo codziennych problemów.
Jak podaje Radio ZET, w przyszłym roku około 3,3 miliona osób w Polsce czeka obowiązkowa wymiana dowodów osobistych.
Niewywiązanie się z tego obowiązku może oznaczać nie tylko trudności z załatwieniem codziennych spraw w urzędach czy bankach, ale również kary sięgające nawet 5 tysięcy złotych.
Wymiana dowodów osobistych w 2025 roku obejmie głównie dwie grupy wiekowe: osoby urodzone w 1997 roku, które pierwszy dowód otrzymały w 2015 roku, oraz rocznik 1987, jeżeli do tej pory nie zdecydowały się na wcześniejszą wymianę dokumentu.
Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, skala zmian jest znacznie większa niż w latach ubiegłych. Przykładowo, w 2023 roku wymiany wymagało około 2,1 mln dowodów, a w 2024 roku liczba ta wzrosła do 2,7 mln.
Przypomnijmy, że dowody wydawane od 2015 roku różnią się od wcześniejszych wersji. Zniknęły z nich takie informacje jak wzrost, kolor oczu, adres zameldowania czy podpis właściciela.
Z kolei cyfrowym odpowiednikiem dowodu stała się aplikacja mObywatel, która jest uznawana za pełnoprawny dokument tożsamości.
Niewymieniony dowód osobisty może przysporzyć wielu kłopotów. Brak ważnego dokumentu uniemożliwia m.in. załatwienie spraw urzędowych, korzystanie z usług bankowych czy wizytę u lekarza.
Jednak to nie wszystko. Za uchylanie się od wymiany dowodu można otrzymać grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach prawo przewiduje nawet ograniczenie wolności.
Ze względu na dużą liczbę osób, których dotyczy obowiązek, warto zająć się wymianą dokumentu z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć kolejek w urzędach, nieprzyjemności związanych z brakiem dowodu oraz potencjalnych kar finansowych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu spotradomsko.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz