Zamknij

Buda: to co było w społeczeństwach przekłada się na polsko-ukraińskie relacje gospodarcze

21.45, 22.09.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W czwartek w Rzeszowie odbyło się plenarne posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda po posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej powiedział, że w polsko - ukraińskich stosunkach priorytetem jest płynność wymiany handlowej, ale i przepływ osób przez przejścia graniczne.

Uczestniczyli w nim wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz przedstawiciele resortów rolnictwa i rozwoju wsi, funduszy i polityki regionalnej, spraw zagranicznych, finansów i infrastruktury.

"Wnioski jakie mamy z dzisiejszego spotkania są takie, że to co było w społeczeństwach Polski i Ukrainy, ten odruch serca, ta chęć niesienia pomocy, przekłada się na relacje gospodarcze" - mówił Buda na wspólnej z Wereszczuk konferencji prasowej.

Przedsiębiorcy po jednej i drugiej stronie - podkreślił - "chcą współpracować i nie tylko wyłącznie w imię biznesu, marży, osiągania wyższego dochodu, szukania nowych rynków zbytu, ale też w poczuciu, że nasza współpraca, uczestniczenie w odbudowie Ukrainy to jest coś, co jest naszym dobrem wspólnym".

Jego zdaniem, "te relacje już po zakończeniu wojny będą bardzo płynnie nawiązywane". "Relacja zbudowana między Polakami a Ukraińcami jest na tyle poważna, na tyle dobra, że wiele biznesów będzie się toczyło, będzie się rozpoczynanych, będzie kontynuowanych bez względu na to, czy państwo będzie wówczas uczestniczyło, pośredniczyło, czy ułatwiało ten kontakt" - zauważył Buda.

Poinformował, że w trakcie posiedzenia komisji była "bardzo szczegółowa dyskusja na temat infrastruktury, pomocy humanitarnej, ale też dotycząca lecznictwa, przejść granicznych, odbudowy Ukrainy". "To wszystko było dzisiaj w agendzie i mam wrażenie, że było to bardzo owocne spotkanie" - mówił minister.

Pytany w czasie konferencji prasowej o wspólne priorytety Buda zaznaczył, że jest nim "na pewno płynność wymiany handlowej, ale też przepływu osób przez przejścia graniczne".

"To jest dla nas dość kluczowe, bo to się przekłada na wszelkie dziedziny naszych relacji; od gospodarczych po humanitarne. W związku z tym rozmawialiśmy o usprawnieniu prac poszczególnych służb na granicach. Mamy tutaj zaplanowane konkretne działania" - zapowiedział.

Poinformował, że w Rzeszowie rozmawiano także o odbudowie Ukrainy. "Infrastruktura krytyczna, szpitale, częściowo szkoły to są zdania, które należałoby już dzisiaj realizować w bezpieczniejszych częściach Ukrainy. Dlatego dużo czasu poświeciliśmy na ustrukturyzowanie tej współpracy. Tworzenie pewnego rodzaju funduszu, który będzie finansował te inwestycje, współfinansował, który będzie angażował przedsiębiorstwa do współpracy, do poszczególnych inwestycji" - wyjaśnił Buda.

Z kolei jak podkreśliła na konferencji wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, Polska i Ukraina ma szansę na zbudowanie sojuszu dwóch silnych narodów.

"W dniu napaści Rosji pokazaliśmy, że umiemy walczyć razem, umiemy łączyć wysiłki i możemy razem przeciwstawiać się złu" - dodała.

Wicepremier mówiła, że od początku wojny Polska i Ukraina walczą wspólnie na wszystkich frontach - militarnym, gospodarczym, humanitarnym. "Udowodniliśmy światu, że umiemy się zjednoczyć" - podkreśliła.

Wereszczuk powiedziała również, że na początku spotkania komisji dziękowała za wielkie serce okazana przez Polaków Ukraińcom. "Dziękowałam, że otworzyliście drzwi do domów dla naszych dzieci. Dziękowałam za broń przekazaną nam, to było bardzo ważne" - mówiła.

Wiceszefowa ukraińskiego rządu podkreśliła, że Polska jest adwokatem Ukrainy na forum międzynarodowym. Wereszczuk podała jako przykład ostatnie wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy na forum ONZ, w którym mówił o Ukrainie. "Nie boicie się, nie chowacie się, zło nazywacie złem. Mówicie prawdę ludziom, którzy podejmują decyzje" - dodała.

Wicepremier zaznaczyła, że jej kraj liczy w dalszym ciągu na pomoc Polski. "Liczę, że się nie zmęczycie, że nadal będziecie nas wspierać. Nasze zwycięstwo będzie waszym zwycięstwem" - zakończyła swoje wystąpienie podczas konferencji prasowej Wereszczuk.

Przed posiedzeniem komisji przedstawiciele obu delegacji odwiedzili Medevac Hub, zlokalizowany w podrzeszowskiej Jasionce. Służy on ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Ich dalsze leczenie odbywa w państwach Unii Europejskiej.(PAP)

autorzy: Alfred Kyc, Wojciech Huk

kyc/ huk/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%