Zamknij

Suszenie w pralni przemysłowej

00:00, 26.12.2021 artykuł sponsorowany

W domowych warunkach proces suszenia wypranej odzieży czy bielizny pościelowej wydaje się jedną z najbardziej mimowolnych akcji, na które nie mamy zbyt wielkiego wpływu. Ten pogląd dominował przez wiele lat. Choć jego intensywność zmniejszyło trochę powstanie automatycznych suszarek do ubrań, to nadal sznur spokojnie zwisających tkanin, przypiętych do niego klamrami jest pierwszą myślą na słowo „suszenie”. Jak taki proces przebiega w pralniach przemysłowych?

Pralnia przemysłowa – Racibórz

W tekście tym skupimy się na pralniach przemysłowych z dwóch powodów. Po pierwsze, tego typu przedsiębiorstwa skupiają się na praniu mokrym. Taka metoda oczyszczania tkanin powoduje, że późniejsze suszenie jest wymagane, by do klienta trafił czysty i w pełni wysuszony przedmiot. Po drugie, skala tego przedsięwzięcia jest tak duża, że metody, które znamy z domu, nie będą wystarczające. Rozwieszenie mokrego prania na sznurkach? To dużo pracy i długie oczekiwanie na efekt, a przecież w takiej firmie nie ma czasu! Suszarki automatyczne, które podsuszają tylko kilka sztuk odzieży, również będą dla pralni w Rybniku zbyt powolne. Co więc odpowiada za wszelkie aspekty suszenia?

Sprzęt do zadań specjalnych

Przedsiębiorstwa, które działają na tak ogromną skalę, potrzebują w swoich działaniach najlepszych i najbardziej wytrzymałych sprzętów. Taką maszyną jest pralnico-wirówka. Najprościej rzecz ujmując – jest to pralka o ogromnej ładowności i bardzo rozbudowanych funkcjach. Podobnie więc jak nasz domowy odpowiednik, tak i pralnico-wirówka wstępnie usuwa wilgoć z pranych tkanin. Jest to jednak zaledwie początek całego procesu pralniczego. Gdzie dalej trafi wsad pralniczy? Kolejnym etapem suszenia jest cykl w suszarce przemysłowej. Dla wielu tkanin nie jest to w każdym razie ostatni odcinek podróży. Ręczniki kąpielowe zostaną w pełni wysuszone w suszarce przemysłowej. Bielizna pościelowa, czy obrusy potrzebują jednak nie tylko trafić do klienta suche, ale również perfekcyjnie gładkie. Stąd zapotrzebowanie na ostatnią czynność, wieńczącą procesy suszenia na skalę przemysłową.

Pralnia w Wodzisławiu Śląskim – maglowanie

Etapem, który wieńczy cały proces suszenia, jest maglowanie. Czynność ta może przebiegać na kilka sposobów, w zależności od zastosowanego urządzenia:

  • W maglu walcowym przykłada się tkaninę do gorącego, wypolerowanego walca, który swoimi ruchami powoduje samoczynne przesuwanie się materiału;
  • W maglu nieckowym bielizna pościelowa dociskana jest do wypolerowanej i gładkiej powierzchni niecki, a później przesuwana przez urządzenie za pomocą walca owiniętego okładziną.

Pierwszy rodzaj magla sprawdzi się w średnich i dużych pralniach, zaś drugi może być wykorzystany w mniejszym przedsiębiorstwie. Wynika to z tempa pracy tych urządzeń oraz ilości prania, które jednorazowo mogą zostać w nich wysuszone. Maglowaniu najczęściej poddawane są obrusy, prześcieradła i poszewki na kołdry.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%