Zamknij

E-dowody osobiste! Innowacja, która zagości w naszych portfelach!

19:48, 18.01.2019 | MSWiA
Skomentuj
E-dowody osobiste z warstwą elektroniczną wkrótce trafią do powszechnego obiegu. //spotradomsko.pl

Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych zakończyło z powodzeniem testy personalizacji blankietów e-dowodu. Tym samym potwierdziło gotowość do wejścia w tryb „produkcyjny” wydawania spersonalizowanych dowodów z warstwą elektroniczną.

Testy prowadzone w CPD miały odpowiedzieć na pytanie czy rozwiązanie dostarczone przez PWPW jest kompatybilne z parkiem maszyn w CPD. Operacja stanowiła ostatni krok w przygotowaniach MSWiA do wydawania pierwszego polskiego dowodu cyfrowego.

Pod koniec 2018 roku PWPW dostarczyła, zgodnie z harmonogramem projektu, pierwszą partię 100 tys. blankietów dowodów do personalizacji i w pełni potwierdziła zdolności produkcyjne w tym zakresie. PWPW jest także dostawcą rozwiązań IT, m.in. oprogramowania systemu personalizacji dokumentów oraz oprogramowania do zarządzania warstwą elektroniczną e-dowodu przez obywatela.

Główne zadanie po stronie MSWiA, czyli gotowość do personalizacji dowodów osobistych z warstwa elektroniczną w projekcie zostało zakończone. Prowadzone są jeszcze testy bezpieczeństwa w PWPW. Ostatni etap, jaki został do wykonania w projekcie, to testy całego procesu wydawania dowodów osobistych w gminach, który realizuje lider projektu – Ministerstwo Cyfryzacji, a PWPW i MSWiA są aktywnym uczestnikiem tego procesu.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu i zaoferowaniu obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną.

Należy zaznaczyć, że osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód tak jak dotychczas używane dokumenty tożsamości.

[ZT]207[/ZT]

[ZT]414[/ZT]

[ZT]403[/ZT]

(MSWiA)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© Radomsko | Prawa zastrzeżone