Zamknij

Będzie wolne w Wigilię i Wielki Piątek? Projekt trafił do Sejmu.

13:19, 11.12.2018 | Radomsko
Skomentuj
Wolne w Wigilię? // Spotradomsko.pl

Posłowie PSL - UED chcą by Wielki Piątek i Wigilia były dniami wolnymi od pracy. W tym celu złożyli w Sejmie stosowny projekt.

Autorzy regulacji wskazali, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, dając pracownikom możliwość odpowiedniego przygotowania do obchodzenia święta. Jednocześnie zwrócili uwagę, że Wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz Węgrzech.

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy oraz Szwedzi.

Według autorów projektu większość polskich pracowników w Wigilię nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy. Wskazano, że projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa. W opinii wnioskodawców możliwe jest zmniejszenie wartości z podatku VAT o ok. 600 mln zł.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019r. dlatego najbliższe Święta Wielkanocne mogą być dłuższe niż dotychczas.

 

[ZT]312[/ZT]

[ZT]314[/ZT]

(Radomsko)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© Radomsko | Prawa zastrzeżone