Zamknij

Kto musi płacić podatek od sprzedaży garażu i w jakim terminie?

00:00, 13.07.2022 artykuł sponsorowany

Posiadanie garażu może nakładać na właściciela obiektu obowiązek podatkowy. Wysokość stawki, którą będzie musiał zapłacić podatnik, uzależniona jest od jednego dwóch podstawowych czynników: przeznaczenia garażu lub jego położenia. Co należy wiedzieć o podatku od garażu? O czym trzeba pamiętać, planując zakup lub sprzedaż garażu?

Podatek od garażu – kto musi go płacić?

Zakup garażu lub miejsca postojowego zwykle towarzyszy zakupowi innej nieruchomości. Miejsce, w którym można zaparkować samochód, często połączone jest resztą budynku mieszkalnego. Tego rodzaju garaż zazwyczaj znajduje się w dobudówce lub na parterze budynku, stanowiąc jego część. W tym przypadku właściciel opłaca podatek od nieruchomości. Wysokość stawki jest wówczas taka sama jak w przypadku pozostałej części budynku mieszkalnego.

Garaż nie zawsze musi stanowić integralną część budynku mieszkalnego. Na nieco inny sposób obliczania należnego podatku będą musieli się przygotować właściciele garaży, które są osobnymi budynkami (posiadającymi fundament, dach i ściany). Taki obiekt opodatkowany zostanie jako inny budynek.

A co w przypadku garaży, które nie są na stałe związane z gruntem i nie spełniają definicji budynku? Właściciele takich obiektów mają szansę na uniknięcie podatku od nieruchomości. Wystarczy, że dany garaż kwalifikuje się jako element małej architektury. Obiekty tego rodzaju, a także budynki gospodarcze do 35 m2 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozliczania podatku od garażu, zajrzyj na stronę https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-garazu-ile-wynosi-i-kogo-obowiazuje/.

Sprzedaż lub kupno garażu – co należy wiedzieć?

Zamierzasz sprzedać garaż? Pamiętaj o powiadomieniu o tym odpowiedniego urzędu gminy. W ciągu 14 dni właściciel musi złożyć korektę o informacji IN-1 (jeżeli jest osobą fizyczną) albo deklaracji DN-1 (jeśli jest osobą prawną). Sprzedający musi także udowodnić, że doszło do sprzedaży danego obiektu – transakcję potwierdzić może na przykład akt notarialny. Właściciel płaci należny podatek w terminie płatności najbliższej raty. Jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione terminowo i w odpowiedni sposób, wraz z końcem miesiąca ze sprzedającego zdjęty zostaje obowiązek dalszego opłacania podatku z tytułu posiadania garażu.

Jak ustalać terminy zapłaty podatku od nieruchomości dla zakupionego garażu? Przede wszystkim należy wyznaczyć moment powstawania obowiązku podatkowego. W przypadku podatku od nieruchomości terminem tym jest pierwszy dzień miesiąca, który następuje po dacie przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi. Nabywca musi jednak uprzednio pamiętać o złożeniu informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 do odpowiedniego urzędu gminy.

Kto nie musi płacić podatku od garażu?

Na zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą liczyć właściciele tych garaży, które zaliczają się do elementów małej architektury ogrodowej (o powierzchni maksymalnie do 35 m2). Opłat z tego tytułu nie muszą wnosić też osoby, które wykorzystują garaż do działalności np. leśnej, rybackiej, rolnej czy związanej z edukacją i rozwojem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%