Zamknij

Młodzieżowa Rada Ekologiczna - trwa nabór! Liczymy na Wasz udział!

14:09, 03.06.2020 Ministerstwo Środowiska Aktualizacja: 14:10, 03.06.2020
Skomentuj fot: Ministerstwo Środowiska fot: Ministerstwo Środowiska

Młodzieżowa Rada Ekologiczna ma być organem, który będzie działał we współpracy z Ministerstwem Środowiska jako organ doradczy i opiniotwórczy. Na profilach społecznościowych resortu pojawiły się informacje o trwającym do niej naborze.

Maksymalny wiek kandydata to 21 lat.

Młodzieżowa Rada Ekologiczna w swoim założeniu ma być organem doradczym, który będzie działał przy Ministrze Środowiska. Inicjatywa ta ma w swoim założeniu dać szansę młodym ludziom, którzy chcą działać w obszarach związanych z ekologią. Nabór do Młodzieżowej Rady Ekologicznej ruszył w Dzień Dziecka. Aby móc wejść w skład osób tworzących pierwszą kadencję, trzeba mieścić się w przedziale wiekowym od 13 do 21 lat. W skład tego organu wejdą maksymalnie 32 osoby. 

Dzieci i młodzież będą miały realny wpływ na proekologiczne decyzje administracji rządowej. W Dzień Dziecka Minister Środowiska Michał Woś i Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podpisali porozumienie o powołaniu Młodzieżowej Rady Ekologicznej. Pierwsze posiedzenie rady już we wrześniu.

W skład rady wejdą 32 osoby w wieku od 13 lat, pochodzące z całej Polski. Nabór kandydatów na członków rady rusza 1 czerwca na oficjalnej stronie projektu mre.srodowisko.gov.pl.

Rada będzie mieć realny wpływ na decyzje administracji rządowej dotyczące ochrony środowiska. Opinie rady będę firmował urzędem ministra środowiska i będę je przedstawiał na posiedzeniach rządu. Głos młodego pokolenia musi być wreszcie usłyszany, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dziedzictwo narodowe, jakim jest środowisko naturalne

 – zapewnił Minister Środowiska Michał Woś.

Dodał, że rada będzie mieć nie tylko głos doradczy, lecz także będzie dysponować budżetem – 32 tys. zł, przekazanymi ze środków partnera projektu – Lasów Państwowych. Rada będzie mogła przyznawać granty młodzieżowe na proekologiczne działania dzieci i młodzieży. Posiedzenia odbywać się będą co kwartał z udziałem Ministra Środowiska i Rzecznika Praw Dziecka, ale będzie też reagować na bieżące potrzeby.

– To nasze dzieci i nasza młodzież wyznaczają standardy zachowań ekologicznych w Polsce. Wielu dorosłych może się od nich uczyć. Musimy jako dorośli wykorzystać ten zapał, bo edukacja ekologiczna to inwestycja w naszą przyszłość, w zdrowie następnych pokoleń – zaznaczył Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rzecznik podkreślił, że wyjątkowo cenną wartością, którą trzeba wspierać i rozwijać, jest bezkompromisowa troska dzieci i młodzieży o przyrodę. Jako przykład takiej postawy podał historię piątki nastolatków z Niegowa na Śląsku. Młodzi natknęli się w lesie na rannego lisa. Nie zostawili go samego, aby umarł, tylko zaalarmowali leśników. Dzięki szybkiej reakcji weterynarz zdołał uratować liska. Aktualnie znajduje się w Ośrodku rehabilitacji i schronisku dla dzikich zwierząt. Za taką postawę Minister Środowiska Michał Woś nagrodził nastolatków.

Więcej informacji na: www.mre.srodowisko.gov.pl

(Ministerstwo Środowiska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%