Zamknij

Czy nad naszymi domami będzie latał dron? Posypią się mandaty?

17:06, 14.01.2019 Spotradomsko.pl Aktualizacja: 13:46, 21.01.2019
Skomentuj Drony to mobilne labolatoria, które są w stanie zidentyfikować źródło pochodzenia zanieczyszczeń powietrza. Kiedy będą latały nad naszymi domami? // spotradomsko.pl Drony to mobilne labolatoria, które są w stanie zidentyfikować źródło pochodzenia zanieczyszczeń powietrza. Kiedy będą latały nad naszymi domami? // spotradomsko.pl

Pokazem latającego urządzenia mierzącego poziom zanieczyszczenia radomszczańskiego powietrza zakończyła się poniedziałkowe posiedzenie Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego. Czy latające laboratorium pomoże walczyć ze smogiem, który truje mieszkańców Radomska i całego Powiatu?

W komisji, która obradowała 14 stycznia 2019 roku, oprócz radnych Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Radomska, Pabianic, Kamieńska oraz Przedborza a także m. in. przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Radomsko. Tematem było zagrożenie spowodowane fatalnym stanem powietrza, wywołanym tzw. niską emisją oraz dyskusja nad koniecznością sposobami walki ze smogiem.

– W rankingu WHO, który wskazuje 50 miast w Unii Europejskiej z największym zanieczyszczeniem powietrza, 26. miejsce zajmuje Radomsko – informuje Marek Rząsowski, przewodniczący Komisji Rozwoju, który przygotował specjalną prezentację dotyczącą zagrożeń związanych ze smogiem wiszącym nad naszym powiatem.

Z kominów wylatuje m. in. rakotwórczy benzo(a)piren odpowiedzialny za wiele chorób. Większość zanieczyszczeń powietrza wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym zaostrzenia chorób alergicznych, zwłaszcza astmy. Niska emisja zwiększa ryzyko zawału serca, nadciśnienia tętniczego. Powoduje problemy z pamięcią i koncentracją, może prowadzić do udaru mózgu, ale też bezpłodności, czy przedwczesnego porodu. U narażonych na zanieczyszczenia dzieci za kilkanaście lat można się spodziewać wystąpienia chorób onkologicznych.

W badaniu stężenia trucizn w naszym powietrzu może pomóc ,,latające laboratorium”, które podczas poniedziałkowej komisji prezentowali przedstawiciele firmy USM z Lublina. Przywieziony przez nich dron wyposażony jest w urządzenia, które mierzą i rejestrują poziom pyłów i gazów zawartych w dymie wylatującym z kominów. Koszt urządzenia to minimum 70 tys. zł netto.

Jak poinformowano radnych, Starosta Powiatu oraz jego służby nie mają jednak prawnej możliwości, by kontrolować osoby prywatne (takie uprawnienie ma jednak np. Straż Miejska i policja). W tej sytuacji radni z Komisji Rozwoju wystąpili z wnioskiem, aby Zarząd Powiatu podjął z władzami gmin rozmowy co do możliwości współfinansowania zakupu ,,latającego laboratorium”, a także możliwości zakupu stacjonarnych czujników pomiaru zanieczyszczeń.  

Radni zwrócili także uwagę, że bardzo ważnym aspektem wiodącym do poprawy stanu powietrza jest budowanie powszechnej świadomości społeczeństwa – zwłaszcza młodzieży - w zakresie zagrożeń wynikających z niskiej emisji. Konieczne będzie także wsparcie – poprzez różnego rodzaju projekty -  działań idących w kierunku zmian nawyków dotyczących sposobu ogrzewania mieszkań. Te zmiany będą miały trwały i długofalowy charakter tylko wówczas, gdy podniesie się poziom wiedzy na temat niskiej emisji. Tą tezę potwierdziło wystąpienie przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Radomska, którzy zaprezentowali przygotowaną przez uczniów prezentację na temat smogu.  

Film: Jawny Przedbórz

INFO: Starostwo Powiatowe w Radomsku -
Referat ds. Komunikacji społecznej, medialnej i promocji powiatu

[ZT]402[/ZT]

(Spotradomsko.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%