Zamknij

Kwitnąca kolekcja piwonii w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

19:13, 15.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak poinformował w poniedziałek PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu w Ogrodzie Botanicznym prezentowanych jest również 10 gatunków botanicznych piwonii bylinowych.

Około 50 odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć wyselekcjonowanych przez polskich hodowców i cztery odmiany piwonii lekarskiej, można oglądać w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Pracownicy ogrodu spodziewają się w tym tygodniu szczytu kwitnienia tych kwiatów.

"Poza nasadzeniami rabatowymi, uwagę przykuwa rabata w kształcie fizycznej mapy świata, gdzie piwonie nasadzone są zgodnie z ich naturalnym występowaniem. Wśród nich pokazujemy gatunki azjatyckie i europejskie, rosnące naturalnie w świetlistych lasach, wśród roślinności stepowej oraz na górskich murawach" - wyjaśniają pracownicy ogrodu.

Przypominają, że piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się około 40 gatunków i ponad 3 tys. odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów.

W kolekcji łódzkiego Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach, jak koralowo-pomarańczowe odmiany (CoralCharm i CoralSunset) oraz ciemnoczerwona (BuckeyeBelle).

Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (Jubilee, Sarah Bernhardt, Festiva Maxima), anemonowych (Celebrity, Lady Anna, Madame de Vernville) i japońskich (Bowl of Beauty, Doreen, Walter Mains).

Piwonie znajdują się w Dziale Kolekcji Roślin Ozdobnych Ogrodu Botanicznego.(PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ mark/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz